2 sierpień 2021

4 dni w świecie magii i baśni. Festiwal Pozytywka 2021 już za 3 tygodnie!

fot. nadesłane
26 sierpnia rozpoczyna się w Bydgoszczy wielkie święto sztuki dla dzieci, czyli 5 edycja Magicznego Festiwalu Świata Baśni i Bajek Pozytywka. Spektakle teatralne, spotkania z artystami nowego cyrku i plenerowe widowiska - tegoroczny program jest wyjątkowo barwny i bogaty. Pomiędzy 26, a 29 sierpnia Bydgoszcz stanie się bijącym sercem świata piękna i kultury dla dzieci.
REKLAMA
Wielokrotnie słyszymy o tym, że jakieś miasto „staje się polską stolicą...” i tu pada nazwa dziedziny sztuki lub rozrywki. W przypadku Pozytywki nie jest to jednak wyświechtany slogan, bo Bydgoszcz rzeczywiście będzie na te 4 dni polskim centrum sztuki i kultury dla dziecka.

Po ubiegłorocznym czasie drastycznych ograniczeń, „pozytywkowe” wydarzenia wracają do centrum Bydgoszczy! W piątek, 27 sierpnia Starym Rynkiem zawładnie, cieszący się międzynarodową sławą, Teatr Klinika Lalek. „Lalki” Zaproszą nas na plenerowe widowisko „Kosmiczna Podróż Guliwera”, na motywach powieści Jonathana Swifta „Podróże Guliwera”. Olbrzymie marionetki, zwane „marionetami”, porwą widzów w pełen magii świat wyobraźni. Spektakl zabierze nas na statek słynnego podróżnika Guliwera, którym popłyniemy do gwiazd, aby odkryć prawdę o zmianach, jakie przyniosła dla Ziemi Era Wodnika.

Z kolei w parku Jana Kochanowskiego otwarte zostanie weekendowe Miasteczko Festiwalowe, które działać będzie 28 i 29 sierpnia. W Miasteczku, na widzów czekać będą spektakle, atrakcje Nowego Cyrku i konkursy z nagrodami organizowane przez partnerów festiwalu.

Jedną z najciekawszych części Miasteczka będzie Cyrkowy Zakątek, stworzony dzięki współpracy z firmą Bydgosta. To ważny punkt programu, pokazujący, że bydgoski biznes może bez problemu znaleźć wspólne płaszczyzny współpracy z artystami i twórcami kultury. W Zakątku przygotowaliśmy multum cyrkowych atrakcji dla całej rodziny: naukę żonglerki i chodzenia na szczudłach, zjeżdżalnię rolkową, Rola Bola, rowerki Pedallo i wiele innych.

W Miasteczku odbywać się będą magiczne spektakle. W stary, dobry świat legend przeniesie małych widzów Teatr Form Wielu w swojej opowieści "O smoku znad Wisły". Będą też zajęcia z Jogi Śmiechu, które poprowadzi certyfikowana trenerka jogi, Anna Lauda-Michalska. Dzięki magii Teatru, do Parku zawitają także największe gwiazdy świata muzyki m.in. Elton John, Whitney Huston, czy Elvis Presley, za sprawą niezwykłego show muzycznego ,,Iluzja Marionetki” Teatru Falkoshow.

Ważnym nurtem programowym Pozytywki są spotkania z artystami tzw. Nowego Cyrku - światowego zjawiska cyrku bez zwierząt, opartego na połączeniu fascynujących umiejętności żonglerskich, choreograficznych i humoru. Na spektakle Nowego Cyrku zaproszą do Miasteczka Festiwalowego: niemiecka artystka Pina Polar i polski Bill Bombadill.

Festiwal zaplanował też magiczne wydarzenia w Teatrze Polskim i Kinie Pomorzanin (dzięki współpracy z firmą Moderator).

W Sali Wielkiej Teatru Polskiego w piątek, 27 sierpnia odbędzie się w oficjalna Gala Otwarcia - „Koncert muzyki baśniowej”. Koncert jest swoistym „prezentem” dla widzów z okazji jubileuszu 5-lecie istnienia festiwalu. Usłyszymy najsłynniejsze przeboje z filmów dla dzieci, wykonane w aranżacjach Chóru Cantus Pars. Ze sceny popłynie muzyka z hollywoodzkich hitów „Król Lew”, „Zootopia”, czy „Pocahontas”. Warto dodać, ze w oryginalnych wersjach utwory te śpiewali m.in. Shakira, Elton John i Vanessa Williams. Hitem będzie na pewno „Pozytywkowa” wersja „Pszczółki Mai” wykonywanej przez nieodżałowanego Zbigniewa Wodeckiego.

Festiwal Pozytywka jako jedyny w regionie prowadzi pasmo programowe poświęcone „NajNajom”, czyli NajNajmłodszym dzieciom już od 1 roku życia. W jego ramach, w Teatrze Polskim zobaczymy m.in. spektakl poznańskiego Teatru Animacji „O czym szepcze las” W tym, skierowanym do najmłodszych dzieci widowisku, poznańscy artyści opowiadają o tym, jak ważny dla prawidłowego rozwoju dziecka jest kontakt z naturą i sztuką.

W Kinie Pomorzanin także zabrzmi muzyka dla dzieci. Pozytywka pokaże w tym roku, że taka muzyka nie musi być infantylna, a przede wszystkim nie musi być tylko dla dzieci. W Bydgoszczy wystąpi jeden z najciekawszych, familijnych zespołów muzycznych Czereśnie. Grupa tworzy fascynujący konglomerat tekstów mówiących zrozumiałym językiem o poważnych sprawach z nieszablonowym instrumentarium. Dzięki swojej sztuce Czereśnie zdążyły już podbić sceny na kilku kontynentach.

Nowością w programie wydarzeń festiwalowych jest I Kongres Horyzonty Edukacji (28-29.09.2021), gdzie przewodniczącym rady programowej będzie dr hab. prof. nadzw. Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie (IFiS PAN) Daniel Roland Sobota. IFIS PAN jest patronem tego Kongresu (o szczegółach będziemy informować na bieżąco).

Pozytywka daje dzieciom piękny, kolorowy i kreatywny świat, a rodzicom tysiące pomysłów ich na wychowywanie poprzez działania twórcze. Spotkajmy się na festiwalu!

5 edycja Magicznego Festiwalu Świata Baśni i Bajek Pozytywka odbędzie się w dniach 26-29 sierpnia w Bydgoszczy. Organizatorem festiwalu jest Fundacja Kultury Pozytywka.

Aktualizowane na bieżąco informacje pojawiają się na naszej stronie www.pozytywkafestiwal.pl oraz oficjalnym Facebooku www.facebook.com/pozytywkafestiwal  
 • Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego pan Piotr Całbecki oraz Prezydent Miasta Bydgoszczy pan Rafał Bruski
 • Festiwal współfinansowany jest przez Miasto Bydgoszcz oraz ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko - Pomorskiego
 • Sponsorzy: Bydgosta sp. z o.o., Grupa Moderator, BNI, Clementinum, Viabo, Biznesinfobroker, Social Trust, Mielcarek Event, Teleinspiro
 • Partnerzy: Teatr Polski w Bydgoszczy, Kino Pomorzanin, Młyny Rothera/ Młyny w Budowie, Hotel Przystań, SNWS, Kontakt Studio PR, Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, 25 frames, Fundacja na Rzecz Wspierania Kultur Alternatywnych i Ekologicznych.
 • Patroni Medialni: TVP 3 Bydgoszcz, Polskie Radio PIK, CzasDzieci.pl, Express Bydgoski, bydgoszcz.pl
 • Ambasador Festiwalu – Maciej Świerczyński BNI

Wybrane punkty programu:
 • Czereśnie, koncert, 26 sierpnia, Kino Pomorzanin.
 • Teatr Klinika Lalek, 27 sierpnia, Stary Rynek w Bydgoszczy. Plenerowe widowisko „Kosmiczna Podróż Guliwera”
 • oficjalna Gala Otwarcia - „Koncert muzyki baśniowej”, 27 sierpnia, Sala Wielka Teatru Polskiego
 • Pina Polar „W stronę niebezpieczeństwa”, 28 sierpnia,Miasteczko Festiwalowe
 • Teatr Form Wielu "O smoku znad Wisły", 28 sierpnia, Miasteczko Festiwalowe
 • Cyrkowy Zakątek, 28-29 sierpnia, Miasteczko Festiwalowe
 • Teatr Animacji „O czym szepcze las”, 29 sierpnia, Teatr Polski
 • Bill Bombadill, 29 sierpnia, Miasteczko Festiwalowe
 • Zajęcia z jogi śmiechu, 29 sierpnia, Miasteczko Festiwalowe
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Bydgoszczy

kiedy
2021-11-19 19:00
miejsce
Kinoteatr Adria, Bydgoszcz,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-20 17:00
miejsce
Kinoteatr Adria, Bydgoszcz,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-25 20:30
miejsce
Filharmonia Pomorska, Bydgoszcz,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-01 19:00
miejsce
Filharmonia Pomorska, Bydgoszcz,...
wstęp biletowany