29 czerwiec 2021

BIG InfoMonitor: warsztaty samochodowe i sprzedawcy części z 600 mln zł długu

fot. PAP
Zaległości firm serwisujących pojazdy oraz handlujących częściami samochodowymi wyniosły na początku II kwartału br. 600 mln zł; to ponad połowa zaległości całej branży motoryzacyjnej – wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i bazy BIK.
REKLAMA

Według Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i bazy BIK problemy z płatnościami na rzecz dostawców i banków ma 6 tys. aktywnych, zawieszonych i zamkniętych firm zajmujących się naprawą aut. Ich zaległości wzrosły do 338 mln zł na koniec kwietnia br., przy 324 mln zł rok wcześniej (wzrost o 4,4 proc.).

Średni dług serwisów samochodowych przekracza 56 tys. zł. Kłopotów tego typu doświadcza też 2,1 tys. firm sprzedających w hurcie i detalu części i akcesoria samochodowe, ich nieopłacone w terminie faktury i kredyty sięgają 273 mln zł. Przez rok wzrosły nieznacznie mniej niż zaległości serwisów, bo o 3,2 proc. (8,2 mln zł).

Najwięcej firm z branży (serwis i handel częściami samochodowymi) ma problemy z rozliczeniami w woj. mazowieckim i śląskim, a najwyższy odsetek niesolidnych płatników (min. 6 proc.) występuje wśród przedsiębiorstw działających na Dolnym Śląsku oraz w Kujawsko-Pomorskim. Z kolei najmniejszy udział firm, które nie płacą na czas jest w woj. podkarpackim, świętokrzyskim i lubelskim.

W sumie długi serwisów oraz handlujących częściami przekroczyły na koniec kwietnia 600 mln zł, to ponad połowa zaległości całej motoryzacji – wynika z danych zgromadzonych w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor i bazie BIK.

Jak zwrócił uwagę prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak, w pandemii serwisy, choć miały znacznie mniej klientów, radziły sobie jak mogły - by uniknąć problemów z płatnościami, rozliczały się z nowymi kontrahentami tylko gotówkowo i nie stosowały odroczonych terminów płatności. "W efekcie niektórym właścicielom firm zdarzało się poprawić jakość rozliczeń z klientami w porównaniu z sytuacją sprzed pandemii. Obroty były jednak niższe i jak pokazują nasze statystyki przełożyły się na wzrost zaległości u kontrahentów i w bankach" - dodał.

Zdaniem ekspertów firmy serwisujące pojazdy mają szansę odrobić zaległości. "Po wymuszonych lockdownami postojach wiele aut wymaga gruntownych przeglądów i przygotowania do sezonu urlopowego, z którego Polacy raz, że nie zamierzają w tym roku rezygnować, a dwa częściej wybierają wypoczynek w kraju i chcą mieć do dyspozycji samochód" - ocenia w rozmowie z PAP Halina Kochalska z BIG InfoMonitor. W efekcie serwisy są obłożone - mają problemy z pozyskaniem niezbędnych części u dystrybutorów, a klienci czekają w wydłużających się kolejkach.

Z danych udostępnionych PAP przez BIG InfoMonitor wynika też, że o niemal 5 proc. (do 483,3 mln zł) wzrosły zaległości przedsiębiorstw sprzedających w hurcie i detalu samochody osobowe oraz furgonetki. Z kolei handlujący ciężarówkami i autobusami zmniejszyli wartość nieopłaconych zobowiązań o prawie 7 proc. co przełożyło się na spadek o 4,6 mln zł do 61,9 mln zł. W tym czasie, od kwietnia 2020 r. do kwietnia br., widoczne w bazach BIG InfoMonitor oraz BIK zaległości firm z wszystkich branż zyskały na wartości niecałe 2 proc.

"Po okresowych spadkach sprzedaży, wszystko wskazuje na to, że konsumenci wracają do zakupów i aktywnego użytkowania oraz konserwacji posiadanych pojazdów. Firmy nawet wcześniej wystartowały z uzupełnianiem lub odnawianiem swoich flot" - podsumował Grzelczak.

Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor prowadzi Rejestr Dłużników BIG. Działając w oparciu o Ustawę o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych przyjmuje, przechowuje i udostępnia informacje gospodarcze o przeterminowanym zadłużeniu osób i firm. (PAP)

autor: Magdalena Jarco

maja/ amac/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Bydgoszczy

kiedy
2021-11-19 19:00
miejsce
Kinoteatr Adria, Bydgoszcz,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-20 17:00
miejsce
Kinoteatr Adria, Bydgoszcz,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-25 20:30
miejsce
Filharmonia Pomorska, Bydgoszcz,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-01 19:00
miejsce
Filharmonia Pomorska, Bydgoszcz,...
wstęp biletowany