14 czerwiec 2021

Sasin: dbamy o bezpieczeństwo Polaków

fot. PAP
Dbamy o bezpieczeństwo Polaków we wszystkich aspektach, nie tylko dotyczącym szybkiego ruchu samochodowego, ale też bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów – powiedział w poniedziałek w Stołpiu (Lubelskie) wicepremier, minister aktywów państwowych, Jacek Sasin.
REKLAMA

Sasin uczestniczył w konferencji prasowej w Stołpiu, miejscowości położnej przy drodze krajowej nr 12 prowadzącej z Lublina do Chełma, gdzie kończona jest budowa chodnika wzdłuż tej trasy. Chodnik będzie służyć m.in. dzieciom uczęszczającym do miejscowej szkoły.

Sasin nawiązał do podpisanej tego samego dnia umowy na budowę obwodnicy Chełma, która ma wyprowadzić ruch z miasta i zwiększyć bezpieczeństwo uczestników ruchu. Podkreślił, że równie ważne jest bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów.

„Dbamy o bezpieczeństwo Polaków we wszystkich aspektach, nie tylko dotyczącym szybkiego ruchu samochodowego, ale też bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów. W tym konkretnym przypadku naszą intencją było zapewnienie bezpiecznej drogi do szkoły, (…) do której uczęszczają dzieci z pobliskich miejscowości. Do niedawna były zmuszone poruszać się poboczem ruchliwej drogi. Możemy sobie wyobrazić, jak to było niebezpieczne” – powiedział Sasin.

Przypomniał, że gdy był w tej miejscowości półtora roku temu, to od dyrektora szkoły i wójta dowiedział się, o potrzebie budowy chodnika, o który mieszkańcy zabiegają już od 10 lat.

„Cieszę się, że udało się to oczekiwanie mieszkańców Stołpia, dzieci, rodziców, nauczycieli, władz samorządowych, zrealizować” – dodał.

„To jest niezwykle dla nas ważne, dla rządu, aby Polacy czuli się bezpiecznie. (…) Tutaj w Stołpiu, w powiecie chełmskim, na Lubelszczyźnie pokazujemy, że o to bezpieczeństwo w kompleksowy sposób potrafimy zadbać” – podkreślił Sasin.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podkreślił, że budowa chodnika w Stołpiu to kolejny dowód na to, że coraz częściej drogi w Polsce są wyposażone w nowoczesną infrastrukturę, która chroni pieszych i rowerzystów, ale także podnosi bezpieczeństwo na jezdni. „Tak właśnie przekłada się Program bezpiecznej infrastruktury drogowej przyjęty przez rząd. Robimy wszystko, aby istniejące drogi w Polsce były coraz bardziej bezpieczne” - powiedział.

„W najbliższym czasie 12 tys. przejść dla pieszych będzie w sposób absolutnie profesjonalny, skuteczny, doświetlone. Piesi na przejściach będą widoczni dla kierujących, a kierowcy będą widzieli pieszych z daleka i nie tylko tych przechodzących przez jezdnię, ale także tych, którzy zamierzają wejść na jezdnię. Celem jest zmniejszenie liczby wypadków, zmiana tej sytuacji, kiedy Polska jest na czele niechlubnego rankingu w Europie, rankingu państw, w których dochodzi do największej liczby wypadków drogowych” – dodał Adamczyk.

Wiceminister infrastruktury Rafał Weber przypomniał, że Program bezpieczna infrastruktura to 2,5 mld zł środków budżetowych. „Bezpieczne przejścia dla pieszych, ciągi pieszo rowerowe, zatoczki autobusowe, ronda, światła sygnalizacyjne, bezpieczne skrzyżowania – to wszystko już jest i będzie w najbliższych latach realizowane w ramach Programu bezpieczna infrastruktura, bo chcemy w ten sposób zwiększyć bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego” – powiedział Weber.

W Stołpiu jest kończona budowa 480 metrów chodnika oraz oświetlenia drogi krajowej nr 12 na długości 1,2 km. Koszt inwestycji to około 1 mln zł. Gmina przygotowała projekt kosztem około 100 tys. zł, budowę sfinansowano z Programu bezpieczna infrastruktura drogowa. (PAP)

Autor: Zbigniew Kopeć

kop/ skr/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Bydgoszczy

kiedy
2021-10-29 20:00
miejsce
Kinoteatr Adria, Bydgoszcz,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-05 20:00
miejsce
Hala Łuczniczka, Bydgoszcz, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-07 16:00
miejsce
Kinoteatr Adria, Bydgoszcz,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-14 20:00
miejsce
Kinoteatr Adria, Bydgoszcz,...
wstęp biletowany